Закон № 466-IX: з 1 липня 2020 року обмежено поширення пільги у вигляді земельного податку на платників єдиного податку

Дата: 18.08.2020 11:13

Головне управління ДПС у Черкаській області

Сектор  комунікацій

18002, Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235, тел.: 33-91-34, e-mail: ckHYPERLINK "mailto:ck.zmi@tax.gov.ua".HYPERLINK "mailto:ck.zmi@tax.gov.ua"zmiHYPERLINK "mailto:ck.zmi@tax.gov.ua"@HYPERLINK "mailto:ck.zmi@tax.gov.ua"taxHYPERLINK "mailto:ck.zmi@tax.gov.ua".HYPERLINK "mailto:ck.zmi@tax.gov.ua"govHYPERLINK "mailto:ck.zmi@tax.gov.ua".HYPERLINK "mailto:ck.zmi@tax.gov.ua"ua

Головне управління ДПС у Черкаській області звертає увагу платників єдиного податку, що  відповідно до внесених змін  Законом України від            16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» з 1 липня 2020 року за земельні ділянки передані в оренду сплачується земельний податок.

Згідно з новою редакцією пп.4 п.297.1 ст.297 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання звітності з податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, які використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для здійснення господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позику)) і платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

Тобто, суб’єкти господарювання – платники єдиного податку другої або третьої груп (далі – платники єдиного податку), що є власниками земельних ділянок або постійними землекористувачами, з 01.07.2020 є платниками земельного податку у разі здійснення ними діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку), у тому числі якщо надання в оренду нерухомого майна є одним із видів діяльності або основним.

Звертаємо увагу, якщо право власності на земельну ділянку або право постійного землекористування оформлено на фізичну особу – підприємця платника єдиного податку, то вказані платники повинні  подати  податкову Декларацію з плати за землю (затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 № 560 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2017 № 9)).

Якщо Декларація подається вперше, платники єдиного податку самостійно обчислюють суму земельного податку за 2020 рік (за період з 01 липня по 31 грудня) з розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями (липень – грудень) з позначкою «Земельний податок», з типом «Звітна», заповненням графи «починаючи з», в якій вказується число – 01 і місяць – 07, за умови, що ними не подавалися Декларації за 2020 рік.

Декларацію слід подати до податкового органу за місцезнаходження земельної ділянки не пізніше 20 серпня 2020 року.   При цьому платники єдиного податку, які з 01.07.2020 стали платниками земельного податку, мають право подавати Декларації щомісячно з типом «Звітна» – протягом 20 календарних днів після закінчення звітного місяця, для яких перший звітний місяць – «липень» (тобто, не пізніше 20.08.2020, 21.09.2020, 20.10.2020, 20.11.2020, 21.12.2020, 20.01.2021).

Крім того, Декларація з позначкою «Земельний податок», з типом «Уточнююча», з заповненням графи «з урахуванням уточнень з», в якій вказується число – 01 і місяць – 07, подається у разі якщо платник єдиного податку до 01 липня був платником земельного податку та подавав до контролюючого органу у 2020 році Декларацію з типом «Звітна».

Якщо право власності на земельну ділянку або право постійного користування оформлене на фізичну особу, яка зареєстрована фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку, та здійснює діяльність з надання таких земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку), то нарахування сум земельного податку відповідно до п. 286.5 ст. 286 ПКУ здійснюється податковим органом (за місцем знаходження земельної ділянки), який надсилає (вручає) фізичній особі за місцем його реєстрації до 01 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення земельного податку.

Посилання на Закон України №466-ІХ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-20