Бобрицька громада
Черкаська область, Черкаський район

ПОТАПЦІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ: «ЛІКВІДУВАТИ НЕ МОЖНА ЗАЛИШИТИ БЕЗ ЗМІН» ДЕ ПОСТАВИТИ КРАПКУ?

Дата: 12.05.2021 22:21
Кількість переглядів: 440

Аби обговорити це питання у рамках проведення консультацій із громадськістю щодо питання припинення діяльності шляхом ліквідації чи реорганізації Комунального закладу «Потапцівський ліцей», у Бобрицькій сільській раді у середу, 12 травня ц.р., зібралися активісти Потапцівського старостинського округу, жителі громади з інших сіл, депутати сільської ради, інші небайдужі до життя громади жителі. Загалом для участі в громадському публічному обговоренні зареєструвалося п’ятдесят осіб. Із них мали право голосу (згідно з чинним законодавством) сорок осіб.

Для того, аби почути проблему з перших вуст, запросили до виступу начальника відділу освіти, культури, молоді і спорту виконавчого комітету Бобрицької сільської ради Анну Бабенко. У своєму виступі Анна Миколаївна сказала:

  •  У власність Бобрицької сільської ради Комунальний заклад «Потапцівський ліцей» згідно з діючим законодавством було передано з 1 січня 2021 року. Потужність ліцею - 150 осіб, фактична кількість учнів станом на травень 2021 р. – 25. Наразі у закладі у 1, 10 та 11 класах взагалі відсутні учні, у 2 класі навчається 7 учнів (це єдиний повний клас), у 3, 6 та 8 класі – по 3 учні, у 4 та 7 класах – по 2 учні, у 5 класі – 4 учні та в 9 класі - 1 учень. Із усіх 25-ти фактично наявних учнів п’ятеро є мешканцями с.Тростянець та територіально проживають значно ближче до закладів освіти сіл Бобриця чи Грищинці. Один учень проживає у с.Грищинці, де наявний діючий навчальний заклад. Одна особа проживає в с.Черниші, що має відносно однакове територіальне віддалення від с.Грищинці та с.Потапці. Фактично, 7 учнів входять до території обслуговування інших закладів освіти Бобрицької ОТГ. Освітній процес у КЗ «Потапцівський ліцей» забезпечують 12 педагогічних працівників та 9 осіб непедагогічного персоналу. Такі статистичні дані свідчать про неефективність мережі та нераціональне використання коштів на утримання закладу.

Для забезпечення потреб КЗ «Потапцівський ліцей» на рік необхідно 3 млн. 846 тис. грн. Зокрема: на зарплату педагогів (з нарахуваннями) потреба становить 1 млн. 760 тис. грн. Освітня субвенція, що її виділяє держава, становить 1 млн. 047 тис. грн. (із розрахунку на одну дитину громади – 41,6 тис. грн.). Відповідно, дефіцит коштів лише на заробітну плату педагогам складає 713 тис. грн.

Потреба в коштах за рахунок місцевого бюджету на заробітну плату з нарахуванням обслуговуючого персоналу становить 1 млн. 159 тис. грн. Відповідно, на придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю, пального, запчастин, палива, оплату різних послуг, електроенергії тощо – близько 927 тис. грн.

Враховуючи фактично заплановані кошти станом на 01.05.2021р. в сумі 2 млн. 882 тис. грн., середня вартість на утримання одного учня Потапцівського ліцею для громади становить близько 115 тис. 280 грн., а по потребі коштів на рік – близько 154 тис. грн. на одного учня. Ця сума залежить, в першу чергу, від наповнюваності учнів у класах: чим більше дітей навчається у класі, тим сума на утримання однієї дитини буде меншою.

Проаналізувавши індекс фінансової спроможності освітньої мережі ОТГ на 2021рік в Черкаській області, слід звернути увагу на те, що для закладів освіти Бобрицької територіальної громади не вистачає коштів освітньої субвенції через недостатню мережу класів. Так, середня наповнюваність класів по Черкаській області становить 16 учнів, а у Потапцівському ліцеї функціонує лише один клас із 7 учнями. Тому наразі й виникає питання реорганізації закладу освіти. І причина одна і дуже суттєва - не вистачає освітньої субвенції на зарплату педагогічним працівникам.

Згідно з Постановою Кабміну від 14.01.2015р. №6 «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам», фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи та приватних закладів загальної середньої освіти), кількість учнів у яких становить менше 25 осіб, припиняється фінансування за рахунок освітньої субвенції, такі заклади передаються на утримання місцевого бюджету. Якщо ж брати кошти з місцевого бюджету для зарплати вчителям, то мова не буде йти про ремонт і розвиток закладу освіти, розвиток села. На сьогодні кількість учнів Потапцівського закладу освіти перебуває на критичній межі. І у разі зменшення хоча б на 1 особу, до витрат громади на утримання навчального закладу додасться стаття витрат на фінансування зарплати педагогічним працівникам.

Який є вихід із ситуації? Відповідно до ст.9 Закону України «Про освіту» типи закладів освіти, що забезпечують здобуття загальної середньої освіти, поділяються на початкову школу – заклад освіти І ступеня, що забезпечує початкову освіту, гімназію – заклад середньої освіти ІІ ступеня, що забезпечує базову середню освіту, та ліцей – заклад середньої освіти ІІІ ступеня, що забезпечує профільну середню освіту. Ця норма закону вступає в дію у 2021 році.

Також А.Бабенко зауважила, що ст.35 Закону України «Про повну загальну середню освіту» гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи. Як виняток, за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти. Крім того, у п.4 ст. 31 Закону України «Про освіту» зазначається, що у складі закладів загальної середньої освіти можуть функціонувати такі внутрішні структурні підрозділи як дошкільний (у складі початкової школи або гімназії), позашкільний та пансіон (у складі ліцеїв, спеціальних закладів загальної середньої освіти).

Згідно з п.1 ст.32 Закону України «Про повну загальну середню освіту», рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання закладу загальної середньої освіти приймає його засновник. Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх потреб територіальної громади.

У п.2 ст.32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» зазначено, що у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти. Якщо заклад освіти реорганізовується, то забезпечення підвозу дітей до іншого закладу освіти здійснюється засновником. Крім того, відповідно до п.2 ст.66 Закону України «Про освіту» районні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад забезпечують і фінансують підвезення учнів і педагогічних працівників до закладів початкової та базової середньої освіти і у зворотному напрямку. У разі реорганізації закладу освіти, школа забезпечена шкільним автобусом, який здійснює перевезення дітей до закладу освіти і у зворотньому напрямку. Відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту», саме органи місцевого самоврядування створюють умови для здобуття громадянами повної загальної середньої освіти. З цією метою вони формують оптимальну мережу для надання якісних та доступних освітніх послуг.

 

До обговорення піднятого питання долучилися як жителі села Потапці, так і інших населених пунктів. Зокрема, у виступах звучали запитання про те, як будуть добиратися до навчальних закладів діти дошкільного віку та учні початкових класів, чи достатньо в громаді транспортних засобів (автобусів), аби здійснювати підвезення школярів та педагогів, як дістатися до навчальних закладів із Лазірців. Активними в обговоренні були В.Аулова-Ярошенко, Т.Вишнякова, В.Власенко, М.Свитка та інші небайдужі до життя громади громадяни. Із особливо важливими зауваженнями виступив голова Канівської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України І.Попенко - щодо захисту прав педагогічних працівників у разі ліквідації чи реорганізації навчального закладу тощо.

В обговоренні питання взяли участь і депутати Бобрицької сільської ради Г.Погрібна, м.Фесенко та М.Пустовий. Присутні на зібранні заслухали і директора КЗ «Потапцівський ліцей» Л.Горденко та Потапцівського сільського старосту Н.Березенко, які наполягали на зваженому підході до такого болючого питання, пошуку інших варіантів, але не ліквідовувати навчальний заклад. У більшості виступів лунали думки про те, що наразі нічого не створюється, а лише руйнується і закривається чи ліквідується, а в питанні щодо подальшої долі закладу освіти варто, в першу чергу, думати про дітей, які наразі там навчаються і про їх - і ліцею, і школярів – перспективу.

Загалом, виступаючі винесли на голосування три варіанти проектів рішень, що їх буде запропоновано до розгляду сесії сільської ради. Першим був варіант припинення діяльності шляхом ліквідації Комунального закладу «Потапцівський ліцей» Бобрицької сільської ради. За таке рішення не проголосував жоден із учасників зібрання. Проти ліквідації було 29 голосів учасників зібрання та 11 осіб, які утрималися із прийняттям рішення. Другим варіантом вирішення питання було припинення діяльності шляхом реорганізації Комунального закладу «Потапцівський ліцей» у заклад освіти І ступеня, що забезпечує початкову освіту. Тут голоси розділилися прямо 50/50 – «за» проголосувало 19 осіб, «проти» - також 19 осіб, і двоє учасників утрималися. Третій варіант рішення - припинення діяльності шляхом реорганізації Комунального закладу «Потапцівський ліцей» у гімназію – заклад середньої освіти ІІ ступеня, що забезпечує базову середню освіту, теж виявився не зовсім прийнятним: «за» висловилися 19 учасників, «проти» - 21 особа.

Тож кінцеве рішення, як бачимо, лягає на плечі депутатів сільської ради, які вже на своєму черговому засіданні зможуть поставити крапку у фразі «ліквідувати не можна залишити без змін».

  

Як повідомила присутнім А.Бабенко, у четвер, 13 травня ц.р., о 13-й годині у Потапцівському сільському будинку культури за зверненням депутата Бобрицької сільської ради С.Майстренка додатково відбудеться зустріч з громадськістю з цього питання на території села Потапці.

 

Текст, фото – Віра Загородня

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь