ЕТНОФЕСТИВАЛЬ ЖАРТІВЛИВОЇ ТА СОРОМІЦЬКОЇ ПІСНІ-2021 У ГРИГОРІВЦІ: ЄДНАННЯ УСМІШКИ І ПІСНІ

Дата: 18.07.2021 23:04

У суботу, 17 липня ц.р., у Бобрицькій територіальній громаді відбувся 5-й єдиний в Україні Етнофестиваль жартівливої та сороміцької пісні, заснований козаками Подніпров’я. Локація заходу – село Григорівка (на Канівщині), садиба козака з лугу Олександра Кравченка.

Забігаючи наперед, слід відзначити, що, як висловлювалися гості фестивалю, свято вдалося по-справжньому крутезним – із особливим відчуттям щирості, теплоти, людської любові та близькості душ. Про все – по порядку.

У фестивалі взяли участь чотирнадцять учасників – колективи та окремі аматори народного фольклору в стилі жартівливих та сороміцьких наспівів. Серед них: аматорський фольклорний колектив «Наддніпряночка» Григорівського сільського клубу (художній керівник Олександр Павленко), народне аматорське жіноче вокальне тріо «Чарівне намисто» Матусівського сільського Будинку культури (художній керівник Володимир Сівак), аматорський вокальний ансамбль «Горлиця» із села Бобриця (художній керівник Олександр Павленко), лірник Олександр Гончаренко, Валентини Жадан, вокальний ансамбль народних інструментів Мошнівської територіальної громади із композицією «Кумоньки» (художній керівник Святослав Туз), вокальний колектив «Кришталеві роси» Ліплявського сільського клубу (художній керівник Ірина Слюсар), Народний аматорський фольклорно-автентичний колектив «Старосільські веселухи» із Мліївської територіальної громади (художній керівник Любов Гордієнко), Вокальне тріо Гельмязівського сільського будинку культури (художній керівник Надія Камша), аматорський фольклорний колектив «Вербиченька» Грищинецького сільського будинку культури (художній керівник Костянтин Сторчоус), аматори Синявського та Курилівського сільських будинків культури,  Аматорський фольклорний колектив Тростянецького сільського клубу «Тростянецькі молодички» та Аматорський фольклорний колектив «Литвинчаночка» Литвинецького сільського будинку культури (художній керівник Костянтин Сторчоус).

Дощ, що розпочався вже після виступу третього учасника фестивалю, трохи затягнувся і спробував налякати глядачів та виступаючих, проте, як з’ясувалося невдовзі – він лише зблизив людей між собою в такій невинній маленькій пригоді, як справжнє літепло, після якого настає неймовірно чудовий погожий вечір. Він лише вивів з ладу звукопідсилюючу апаратуру, а відтак – всі решта учасників натхненно виступали наживо під акомпанемент баянів, гармошки, бубона та вдячних оплесків глядачів. І співзвуччя було настільки проникливим, що глядачі всі виступи супроводжували власним співом, старанно аплодували та в окремі моменти зривалися до танцю.

Усі колективи й окремі аматори пісенного заходу отримали дипломи учасника фестивалю та подарунки на згадку від імені оргкомітету (Бобрицької громади та козака Олександра Кравченка). Подарунками також відзначили і головного спонсора заходу - Благодійний фонд «МХП – Громаді», завдяки співпраці з яким було забезпечено матеріальні потреби на проведення свята пісні. Вручала дипломи, подарунки та висловлювала особисту подяку спонсорам заходу Бобрицький сільський голова Олена Штефан.

Гості свята мали нагоду під час прогулянок територією фесту купити собі різні сувеніри на етно-тематику, відпочити під накриттям із прохолоджуючими напоями чи посмакувати стравами домашньої кухні, що їх підготували приватні підприємці. Організатори свята пригощали гостей та всіх бажаючих справжньою козацькою кашею, варениками тощо. Неабиякого колориту святу задавала самобутня Солоха, із роллю якої блискуче справилася діловод Грищинецького старостату Оксана Бердова. Хреновухою, перваком та самогоном із «найкращих крафтових гуралень сіл Грищинці, Курилівка та Глинча», якими щедра Солоха частувала гостей, смакували з непідробною насолодою та веселими жартами.

Разом із пісенно-розважальними номерами, учасники та гості свята мали змогу покататися на конях, спробувати свої сили в карбуванні козацьких монет та мірошницькій справі. Зйомки репортажу із заходу проводили телеканали «ICTV» та "Україна".

Всі учасники свята сходилися на думці: фестиваль видався по-справжньому наповненим жартами, задушевними піснеспівами, людським теплом і щирістю, став справжнім енергетичним зарядом, який допомагає жити і сприймати всі негаразди з посмішкою і піснею. А ще – висловлювали побажання й надалі проводити такий пісенний фестиваль і обов’язково запрошувати і їх.

Розважалися-відпочивали-жартували всі фестивальники і фестивальниці до пізнього вечора. А коли на Григорівські луги впали перші сутінки, козаки запалили вогонь, ніби проводячи священний ритуал єднання сили, вогню і любові заради життя і щасливої долі. Ще довго горіло те багаття, бо підкидати дров до нього прийшли молоді гості та жителі Григорівки. Разом із легким присмаком диму стелилися над селом жартівливі і задушевні пісні. Фестиваль завершував цьогорічну ходу та ставив на відлік час до нової зустрічі у році 2022.

Текст – Віра Загородня, фото – Олександр Підгайний

Телеканал "Україна": Фестиваль жартівливих і сороміцьких пісень на Черкащині