ЯК НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНОЇ ЗНАХІДКИ

Дата: 26.10.2021 11:21

Минуло багато десятків років відтоді, як закінчилася Друга світова війна, але вона й досі нагадує про себе небезпечними знахідками: заіржавілі артилерійські снаряди, міни та авіабомби, що не розірвалися тоді, знаходять своїх жертв у сьогоденні.

Знайти «небезпечну іграшку» можна практично скрізь: у лісі, старому окопі, на свіжозораному полі, на власному городі і, навіть, на вулицях міст. І якщо вибухові пристрої великого зразка легко розпізнати за зовнішнім виглядом і діяти відповідно до інструкції, то саморобні вибухівки, що можуть з’явитися на вулицях міст і селищ, виявити набагато складніше. Небезпека терористичних актів, від яких не застрахована жодна країна світу, робить питання поводження із невідомими, залишеними без догляду речами досить актуальним.

Вибухонебезпечні предмети – це будь-які пристрої, засоби, підозрілі предмети, які здатні за певних умов (або під час зовнішнього впливу на них) вибухати.

ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ

До вибухонебезпечних предметів відносяться:

– вибухові речовини – хімічні з’єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удару, тертя, вибуху іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення з виділенням великої кількості енергії й утворенням газів;

– боєприпаси – вироби військової техніки одноразового використання, призначені, для ураження живої сили, техніки та інженерних споруд супротивника;

До боєприпасів відносяться:

• ракети і їх бойові частки;
  • авіаційні бомби, торпеди;
  • артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);
  • інженерні боєприпаси (протитанкові й протипіхотні міни);
  • ручні гранати;
  • стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів, автоматів, кулеметів тощо);
  • піротехнічні засоби: патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні), вибухові пакети, петарди;
  • ракети (освітлювальні, сигнальні): гранати, димові шашки;
  • саморобні вибухові пристрої  – це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення: саморобні міни-пастки, міни-сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.

Як правило, знаходячи серійні міни, снаряди, гранати, дорослі люди негайно викликають фахівців, які убезпечують територію й знешкоджують небезпечні знахідки в установленому порядку. Інша справа – діти: природна цікавість спонукає їх на страшні експерименти. Діти підкладають боєприпаси у багаття, випробовують їх на міцність ударами, намагаються розібрати, приносять додому, у двір, школу.

Тому в разі виявлення незнайомих предметів або схожих на вибухонебезпечні:

-        у жодному разі не можна торкатися знахідок власноруч і дозволяти це робити іншим;

-        про знайдені підозрілі предмети слід негайно повідомити дорослих (ДСНС, у школі, поліції, найближчій установі);

-        не можна розпалювати багаття поблизу знахідки;

-        слід запам?’ятати дорогу до того місця, де була виявлена знахід­ка, й поставити застережний знак.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

-        брати вибухонебезпечний предмет у руки, зберігати його, нагрівати та ударяти по ньому;

-        переносити, перекладати, перекочувати його з місця на місце;

-        намагатися розібрати;

-        використовувати для розведення вогню, кидати, класти у вогонь;

-        заносити в приміщення;

-        закопувати в землю;

-        кидати в криницю або річку;

-        здавати на металобрухт;

-        використовувати для виготовлення саморобних піротехнічних засобів - петард чи вибухових пакетів.

Невиконання цих вимог і правил може призвести до тяжких наслідків, що, на жаль, трапляється дуже часто.

ПРИ ВИЯВЛЕНІ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ПРЕДМЕТІВ ТЕЛЕФОНУЙТЕ ЗА НОМЕРОМ «101».

За повідомленням Державної служби України з надзвичайних ситуацій