ЯК АЛКОГОЛЬ ВПЛИВАЄ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ?
Алкоголь – це токсична речовина, яка шкідливо впливає на організм людини і сприяє розвитку понад 200 хвороб і травм.
Алкоголь особливо небезпечний, оскільки викликає залежність, яка може непомітно розвиватись, забираючи контроль над життям людини.
Вживання алкоголю, навіть у невеликих кількостях, завдає шкоди життєво важливим органам і системам. Ознаки, які виникають при сп’янінні: нерозбірлива мова, проблеми з диханням, порушення координації руху, розгубленість, порушення пам’яті - це прояв негативної дії алкоголю на нервову систему людини. При тривалому і систематичному вживанні алкоголю додатково виникають симптоми порушення чутливості шкіри (поколювання, оніміння), ураження перефиричних нервів, психологічні розлади (тривога, перепади настрою, депресія), що може закінчитись деменцією, яка більше виражена у жінок. Серцево-судинна система реагує на дію алкоголю проявами артеріальної гіпертензії, ураженням серцевого м’яза.
Алкогольні напої підступно діють на шлунково- кишковий тракт людини, спричиняючи виникнення виразки шлунку, подразнення слизової оболонки кишечника, що в кінцевому рахунку може призвести до раку. Слід згадати, що попередньою і першою ціллю для алкоголю в організмі людини є ротова порожнина і стравохід що відображається у високому процентарному співвідношенні серед онкозахворювань. Найбільш піддатливим до дії алкоголю органом в організмі є печінка. Починаючи, на перших стадіях, від її запалення та крововиливу, в подальшому виникає печінкова недостатність, що в кінцевій стадії, в більшості випадків, приводить печінку до цирозу або раку. Для жіночого організму на першій стадії ураження печінки поширенішим є алкогольний гепатит. Підшлункова залоза реагує на дію алкоголю запаленням і кровотечею.
Значний негативний вплив тривалого і систематичного вживання алкоголю і на репродуктивну систему, як чоловічого так і жіночого організму. У чоловіків виникає порушення статевої функції (еректильна дисфункція), знижується кількість вироблених сперматозоїдів, їх здатність до запліднення. Організм жінки реагує нерегулярним менструальним циклом і овуляцією, зниженням фертильності, ранньою менопаузою.
Слід зазначити, що жіночий організм реагує на алкоголь інакше, ніж чоловічий: менша маса тіла, вищий відсоток жиру та нижчий рівень води та ферментів, які розщеплюють алкоголь, сприяють тому, що він затримується в організмі жінки довше. При вживанні однакової дози алкоголю, концентрація його в крові жінки значно вища, ніж у чоловіка, що спричиняє більш серйозні наслідки. Від яких факторів залежить реакція організму людини на алкоголь?
Це, по перше, кількість і час прийому випитого, кількість та калорійність вживаної їжі. Значну роль відіграють вік людини, її стать, загальний фізичний стан та спадковість.
Визначена стандартна доза алкоголю. Це порція алкогольного напою, яка умовно містить 10 грамі чистого алкоголю. Якщо взяти практично, то стандартну дозу алкоголю ми отримуємо при вживання банки пива 330 мл 5%, 140 мл келих вина 12%, , 40 мл 40% міцних алкогольних напоїв, 70 мл маленького келиха лікеру 25%.
Пам’ятайте, безпечної дози алкоголю не існує! Лікар з гігієни харчування Олексій ЛИСЕНКО